Czym zajmuje się agent nieruchomości?
Z czym wiąże się praca pośrednika nieruchomości?
Zdarza się, że agent słyszy zarzut (tak, można nazwać to zarzutem, bo czymże innym?): ,, Pokazał Pan tylko nieruchomość i wziął Pan prowizję”.
Coraz częściej nabieramy empatii do takiego myślenia, bo wynika ono tylko i wyłącznie z niewiedzy. Osoba, która kiedykolwiek zagłębiła się w ten zawód bądź sama w nim pracowała, nigdy tak nie powie.
Jeśli by tak było, zdecydowanie więcej pojawiałoby się agentów nieruchomości na rynku, a my wciąż poszukujemy osób do naszego zespołu. Więc jeśli po przeczytaniu tekstu, wciąż będziesz myślał/a, że zawód pośrednika nieruchomości w Warszawie jest łatwy i przyjemny, zapraszamy do nas. Z chęcią pokażemy wszystko od drugiej strony i powiększymy nasz zespół.
Zapraszamy również do współpracy osoby, które chcą podjąć się tego wyzwania i lubią pracować 🙂
Ostatnio przeczytałam pod filmem z nieruchomością komentarz pewnego Pana i w sumie chciałabym się skupić na nim. W odpowiedzi na ten komentarz opowiem pobieżnie o pracy pośrednika.
cyt. ,,Za mieszkanie 50m2 chcemy 380.000zł, co w naszej dzielnicy jest ceną średnią. To pośrednik biorąc najmarniej te 2% dostanie 7600zł. Ja z zawodu jestem projektantem konstruktorem, cena projektu budowlano-wykonawczego za mieszkaniówkę branży konstrukcyjnej wynosi teraz ok 20zł/m2, i to nie jest zła cena. Nawet dobra. Wiec za projekt mieszkania 50m2 dostaję 1000zł biorąc pełną odpowiedzialność karną i finansową za swoje błędy. Pośrednik 7600 za wystawienie ogłoszenia, przyjazd z paroma osobami na półgodziny, nagranie notariusza i wypełnienie paru kwitów?!?! Kurczę mać, źle wybrałem zawód 🙂 ”
A więc czy rzeczywiście jest tak, że pośrednik wystawia ogłoszenie, spędza tylko pół godziny, aby pokazać mieszkanie klientom, rozmawia z notariuszem i przygotowuje parę kwitów? I dostaje od razu wynagrodzenie za to?
No więc co rzeczywiście robi Agent Nieruchomości?
ETAP I
Zacznijmy od pierwszego kroku, jaki podejmuje pośrednik. Aby znaleźć mieszkanie, dom, apartament czy działkę, poświęca na to wiele czasu. Nie zawsze zgłaszane przez klientów nieruchomości wystarczają wszystkim pracownikom. Niezbędna jest też praca własna w poszukiwaniu obiektów do sprzedaży czy wynajmu.
Po wielu telefonach do właścicieli i czasu spędzonym na szukaniu agent umawia się na spotkanie, aby obejrzeć daną nieruchomość i porozmawiać o wielu aspektach z nią związanych.
ETAP II
Jest to spotkanie zazwyczaj wewnątrz nieruchomości.
Odbywa się rozmowa o wszystkich szczegółach (hipotetycznie) domu. Sprawdza wszystkie dokumenty. Nie zawsze jest w stanie zrobić to w miejscu spotkania, więc zabiera pracę ze sobą. Jeśli umówi się wcześniej z właścicielem i nieruchomość jest przygotowana – wykonuje dokładne zdjęcia obiektu.
Bardzo często umawia też ekipę filmową do nakręcenia filmu bądź sam to robi.
Zazwyczaj trwa to 4-6 godzin.
ETAP III
Dokładne sprawdzenie stanu prawnego danej nieruchomości oraz tego, czy właściciel jest prawnym posiadaczem tej nieruchomości.
Czasami wymaga to również współpracy z prawnikami.
ETAP IV
Wycena nieruchomości. Cena, którą podaje klient odnośnie jego własności, nie zawsze jest spójna z rzeczywistym stanem. Zależy ona od wielu czynników. Często sprawdzamy ceny ofert na różnych portalach i tym się sugerujemy. Jednak jest jeden mały szczegół, oferty, które są na portalach często są już tam długo – czyli mieszkania nie sprzedały się. Agenci posiadają dostępy do nieruchomości, które są niewidoczne dla innych. I ceny, które są tam podane, są cenami transakcyjnymi. Co jest jednoznaczne, z tym że łatwiej jest im wycenić nieruchomość, aby sprzedała się dość szybko i aby obie strony były zadowolone.
ETAP V
Przygotowanie zdjęć oraz opisu danej nieruchomości na podstawie danych, jakie dostał od właściciela oraz wstawienie ogłoszeń różne portale.
ETAP VI
Zaplanowanie działań marketingowych oraz sprzedaży. Nie wystarczy dodać nieruchomości na wszystkie istniejące portale. Trzeba dopasować daną inwestycję do grupy odbiorców i zrobić to wszystko z głową. Jeśli dana oferta jest na wielu portalach i ,,wisi” tam dłuższy czas, nie jest ona atrakcyjna dla odbiorców.
ETAP VII
Kontaktowanie się z potencjalnymi klientami oraz umawianie się na spotkania i pokazywanie nieruchomości. Telefonów w ciągu dnia jest naprawdę wiele, ważne, aby być jak najwięcej dyspozycyjnym, żeby w każdym możliwym momencie być w stanie odpowiedzieć na szczegóły odnoszące się do oferty.
Zanim nieruchomość trafi do ostatecznego właściciela, w ciągu miesiąca agent może pokazywać taki dom nawet kilkadziesiąt razy. Są to godziny spędzone na dojeździe oraz pokazaniu obiektu. A to wszystko kosztuje, nie tylko czas, ale i pieniądze.
ETAP VIII
Negocjacje ze stronami i reprezentowanie obu stron transakcji. Bywa to nie lada wyzwaniem. Pośrednikowi zależy, aby każdy był w miarę możliwości zadowolony. Niekiedy strony dokładają różnych roszczeń, które również trzeba rozwiązać w jak najbardziej sensowy sposób.
ETAP IX
Sprzedaż oraz przygotowanie wszelakich dokumentów. Od momentu spotkania się z właścicielem do momentu sprzedaży nieruchomości mija niejednokrotnie parę miesięcy, czasem nawet lat. Sprzedaż jest przedostatnim etapem, w którym dokładnie są sprawdzane wszystkie dokumenty tak, aby obie strony były zadowolone i aby prawo chroniło sprzedającego, jak i kupującego. Osoby, które nie znają się na różnych kruczkach prawnych, mogą przeoczyć wiele aspektów, dlatego Agent w takiej transakcji, gdy pobiera prowizję od obu stron – działa na korzyść obu stron.
ETAP X
Pomoc w przepisaniu mediów oraz innych umów, a także przekazanie domu.
Podsumowując, Agent dostaje wynagrodzenie dopiero po sfinalizowaniu transakcji. Czasami jedną nieruchomość sprzedaje się nawet parę lat. Poświęca na pokazywanie danej oferty wiele czasu oraz pieniędzy na marketing, paliwo. Odbiera wiele telefonów i udziela informacji. Potrafi nie zarobić na danej nieruchomości przez wiele miesięcy, jednocześnie poświęcając wiele godzin pracy, czasem w ogóle nie zarabia. Są sytuacje, kiedy właściciel rezygnuje ze sprzedaży bądź robi to na własną rękę.
Dodatkowo każdy pośrednik odpowiada prawnie również za swoje błędy i posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności prawnej. Co jest jednoznaczne, że w razie pomyłki, jest wypłacalny. Praca agenta z pewnością jest satysfakcjonująca i pozwalająca poznać wielu wspaniałych ludzi, ale jednocześnie jest niesamowicie stresująca i wymagająca ogromu pracy. Dlatego też wiele osób nie podejmuje się tego zawodu. Nie wystarczy odsiedzieć parę godzin w pracy. Prowizja przekłada się bezpośrednio na czas i pracę, która została zainwestowana w daną nieruchomość.